Sprawozdanie z wycieczki naukowo – rekreacyjnej zorganizowanej przez Zarząd Oddziału Pomorskiego PTPNoZ w Gdańsku
Zgodnie z rocznym planem działania oddziału w dniu 27.09.2014r. kol. Wacław Wilk zorganizował wyjazd w rejon Borów Tucholskich.
Programem wyjazdu było zwiedzanie Wielkiego Kanału Brdy, jego urządzeń hydrotechnicznych, a także ciekawej roślinności endemicznej Borów Tucholskich. Dnia 27.09.2014r. o godz.630 członkowie PTPNoZ wyruszyli busem z Gdańska – Wrzeszcza przez nowo wybudowane osiedla Gdańska południowego.W trakcie przejazdu kol.Wacław Wilk przedstawił krótki rys historyczny nowych osiedli mieszkaniowych takich jak: Chełm, Ujeścisko, Łostowice, Kowale, Straszyn. Następnie udaliśmy się przez Starogard Gdański w rejon Borów Tucholskich. Pierwszym przystankiem w Borach Tucholskich były okolice Łukowa i Łosin, gdzie podziwialiśmy ciekawe rośliny endemiczne. Korzystając z pięknej pogody rozpoczęliśmy grzybobranie, które niestety nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Następnie udaliśmy się do m.Fojutowo, gdzie zwiedziliśmy i zapoznaliśmy się z historią budowy Wielkiego Kanału Brdy, budową akweduktu nad rzeką Czerska Struga. Spotkaliśmy się z leśniczym p. Cezarym Sudołem, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział o okolicy, florze i faunie występujących w obszarze Natura 2000. Po krótkiej przerwie na kawę w zajeżdzie Fojutowo udaliśmy się w dalszą drogę . Jadąc przez duży kompleks leśny zatrzymaliśmy się w okolicy Dziekrza na grzybobranie. Niestety i tym razem amatorzy grzybów rozczarowali się , natomiast miłośnicy przyrody mogli podziwiać przepiękną szatę roślinną Borów Tucholskich w cudowny, słoneczny dzień. Do m.Mylof przyjechaliśmy o godz.1330 , gdzie zwiedziliśmy Zakład Hodowli Pstrąga pod opieką pracownika tego zakładu p. Brunona Krefta. Grupa nasza wykazała ogromne zainteresowanie zasadami i procesami przemysłowej hodowli pstrąga.
Korzystając z okazji uczestnicy nabyli w przyzakładowym sklepie świeże pstrągi a także wyroby w konserwach. Następnie udaliśmy się nad zaporę wodną gdzie zapoznaliśmy się z budową hydrotechniczną na Brdzie i towarzyszącą zaporze elektrownię wodną. Pełni wrażeń z odbytego rajdu wśród pięknej natury udaliśmy się na obiad do miejscowej restauracji AGA.
Po obiedzie zadowoleni i szczęśliwi udaliśmy się do lasu w okolicy m.Żabno, gdzie nasze panie nazbierały grzybów.
Po tak efektywnie i efektownie spędzonym dniu powróciliśmy do Gdańska z nadzieją na dalsze tego typu wyprawy.
Opracował
Wacław Wilk